Vilniaus universiteto observatorija

Haec domus Uraniae est:
Curae procul este profanae!
Temnitur hic humilis telus:
Hinc itur ad astra.

Išties, iš čia žmogaus žvilgsnis kilo link žvaigždžių. Vilniaus universiteto observatorija buvo įkurta dar 1753 m. Tuomet ji buvo pirmoji observatorija visoje Abiejų Tautų Respublikoje ir net Europoje. Jos įkūrimu rūpinosi jėzuitas, astronomas, matematikas, filosofijos ir laisvųjų mokslų daktaras Tomas Žebrauskas (1714-1758).

Observatorijos aukso amžius siejamas su Vilniaus universiteto rektoriais – Martynu Počobutu (1728-1810) ir Janu Sniadeckiu (1756-1830). Martyno Počobuto rūpesčiu 1782-1788 m., pagal architekto Martyno Knakfuso projektą, buvo pastatytas pietinis observatorijos priestatas. Martyno Počobuto ir Jano Sniadeckio direktoriavimo metu daugiausiai buvo vykdomi mažųjų planetų, kometų, okultacijų stebėjimai ir geografinių koordinačių matavimai.

Martyno Počobuto naujai sudėliotas žvaigždynas 1777 m. buvo pavadintas Taureau Royal de Poniatowski – Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stanislovo Augusto Poniatovskio garbei. Naujasis žvaigždynas buvo įtrauktas į XVIII a. pabaigos ir XIX a. dangaus žemėlapius.

Vilniaus universiteto profesoriai XVIII a. antrojoje pusėje pasižymėjo didžiuliu novatoriškumu. Apie Vilniaus universitete vykusius eksperimentus su elektra ir bandymus ją pritaikyti gydymui galite sužinoti paspaudę šią nuorodą.

Adresas: Universiteto g. 3