Totorių mečetės ir kapinių vieta

Nedaug kas girdėjo, kad Vilniuje yra nedidelė Mečetės gatvė. Ir tikriausiai dar mažiau kas žino, kodėl ji taip pavadinta. Maždaug ten, kur dabar stūkso buvusių Puslaidininkių fizikos ir Chemijos institutų pastatai, XX a. septintąjį dešimtmetį dar stovėjo totorių maldos namai – mečetė, o šalia – totorių kapinės.

Jų nenuniokojo nei „Tvano“ negandos XVII a. viduryje, nei XVIII a. pabaigoje vykęs sukilimas, nei sutriuškintos Napoleono kariuomenės žygis per miestą 1812 m. žiemą. Ir net XX a. pasaulinių karų negandos aplenkė tą vietą. Tik sovietų okupacijos sąlygomis, 1968 m., totorių kapinės buvo barbariškai suniokotos, o suvargusi medinė mečetė nugriauta.

Jei tikėsime legenda, totoriai susiję su Lukiškių vietovardžio atsiradimu. Dar XVII a. pirmojoje pusėje buvo kalbama, kad Vytautas Didysis leidęs totoriams Vilniuje užimti tokią teritoriją, kokią nužymės iš lanko (łuk) skersai ir išilgai iššautos strėlės. Tiesa, senuosiuose šaltiniuose (Lietuvos Metrikoje) vartojama kitokia forma – „Luka“ (на Луце). Ją galima sieti su žodžiais „lankas“ ir „linkis“.

Plačiau apie totorius Vilniuje galite sužinoti paspaudę šią nuorodą.

Adresas: Goštauto g. 11